Barret Claims This Week’s All-Comers Track Meet

Barret Claims This Week’s All-Comers Track Meet

Ashli McLean

The JCPS Middle School All-Comers track meet is scheduled for every Monday during the track and field season at Fairdale High School. All JCPS middle school teams have an opportunity to compete against peers in their grade (sixth, seventh, and eighth), and there are a few events, such as the relays, where grades may not be a factor.

Barret’s sixth grade team took home the most points today with 76. Crosby’s seventh grade team came in a close second with 72 points. And Noe’s eighth grade team rounded out the top three with 64.50 points, barely edging Kammerer’s eighth grade team (64).

Below are the event results. At the very bottom are the overall team scores…

Event 5  Girls 100 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Johnson, Kamaya              Barret 6th               14.25  23  10         
  2 Nwosu, Ruby                  Newburg 6th              14.30   4   8         
  3 Sanders, Alayziah            Noe 6th                  14.74   3   6         
  4 Green, Mariah                Thomas Jeff. 6th         14.81  10   5         
  5 Goodman, Katelyn             Shawnee 6th              14.91  21   4
Event 5  Girls 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Moeglin, Jordan              Crosby 7th               13.82  14  10         
  2 Brisbon, Jozlen              J.C.T.M.S. 7th           13.85  23   8         
  3 Carpenter, Jameya            Noe 7th                  14.08  12   6         
  4 Miller, Justice              Farnsley 7th             14.30  14   5         
  5 Collins, Cierra              Barret 7th               14.43  23   4
Event 5  Girls 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Litton, Alaysia              T.T. Knight 8th          13.30  21  10         
  2 Williams, Kristen            Westport 8th             14.19  21   8         
  3 Jackson, Najaue              Farnsley 8th             14.21  23   6         
  4 Black, Danielle              Crosby 8th               14.29  18   5         
  5 Shumake, Daliyah             Newburg 8th              14.34  23   4
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================         
    Team                                                 Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Farnsley 8th                                        1:57.41   10            
  2 Ramsey 8th                                          2:03.47    8            
  3 Kammerer 8th                                        2:07.78    6            
  4 Western 8th                                         2:09.20    5            
  5 Crosby 8th                                          2:11.03    4            

Event 9  Girls 1600 Meter Run 6th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Clark, Piper                 Whitefield 6th         6:08.90   10            
  2 Arnold, Gracie               Barret 6th             6:11.11    8            
  3 Beach, Amelia                Crosby 6th             6:36.07    6            
  4 Farnsley, Nicole             Noe 6th                6:37.63    5            
  5 Biro, Esther                 Noe 6th                7:02.33    4
Event 9  Girls 1600 Meter Run 7th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Chitwood, Bailey             Mt. Washington 7th     6:19.24   10            
  2 Adkins, Madison              Farnsley 7th           6:45.06    8            
  3 Keyzer, Anna                 Barret 7th             6:52.20    6            
  4 Carns, Payton                Crosby 7th             6:53.59    5            
  5 Dailey, Mikayla              Ramsey 7th             6:56.04    4
Event 9  Girls 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Hoerig, Kati                 Kammerer 8th           5:58.03   10            
  2 Chernecke, Storm             Kammerer 8th           7:18.13    8            
  3 Futz, Emily                  Crosby 8th             7:56.43    6            
  4 Atieh, Angelina              Crosby 8th             8:18.08    5            

Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 6th Grade
==========================================================================      
    Team                                                 Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Newburg 6th                                         1:00.53   4  10         
  2 Westport 6th                                        1:02.52   5   8         
  3 Kammerer 6th                                        1:10.88   4   6         
  4 Crosby 6th                                          1:11.80   4   5         
  5 Ramsey 6th                                          1:14.04   5   4         
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 7th Grade
==========================================================================      
    Team                                                 Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Thomas Jefferson 7th                                  58.11   1  10         
  2 Ramsey 7th                                            59.42   1   8         
  3 Noe 7th                                               59.87   4   6         
  4 J.C.T.M.S. 7th                                      1:01.33   3   5         
  5 Noe 7th  'B'                                       x1:01.39   3
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 8th Grade
==========================================================================      
    Team                                                 Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Farnsley 8th                                          55.89   5  10         
  2 Kammerer 8th                                          57.03   1   8         
  3 Newburg 8th                                           57.79   1   6         
  4 Noe 8th                                               57.83   2   5         
  5 Thomas Jefferson 8th                                  59.15   2   4     

Event 13  Girls 400 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Nwosu, Ruby                  Newburg 6th            1:05.79   1  10         
  2 Clark, Piper                 Whitefield 6th         1:06.60   1   8         
  3 Johnson, Kamaya              Barret 6th             1:06.82   4   6         
  4 Bryant, Alexis               Western 6th            1:08.73   1   4.50      
  4 Martin, Aniya                Frost 6th              1:08.73   1   4.50
Event 13  Girls 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Collins, Cierra              Barret 7th             1:11.40   2  10         
  2 Carnell, Tyia                Farnsley 7th           1:13.45   4   8         
  3 Adkins, Madison              Farnsley 7th           1:14.99   4   6         
  4 Ruffra, Anna                 Crosby 7th             1:16.19   2   5         
  5 Henderson, Kamara            Newburg 7th            1:18.27   2   4
Event 13  Girls 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Caudill�, Tabitha            Lassiter 8th           1:07.06   3  10         
  2 Bright, Myecia               Noe 8th                1:09.84   3   8         
  3 Hulette, Carrie              Noe 8th                1:11.83   4   6         
  4 Morgan, Nisha                Farnsley 8th           1:13.18   3   5         
  5 Fugate, Kennady              Noe 8th               x1:13.98   3             

Event 17  Girls 800 Meter Run 6th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Martin, Aniya                Frost 6th              2:54.51   10            
  2 Arnold, Gracie               Barret 6th             2:54.82    8            
  3 Beach, Amelia                Crosby 6th             3:04.90    6            
  4 Ware, Joenayshia             Highland 6th           3:07.83    5            
  5 Reed, Hayley                 Shawnee 6th            3:10.99    4
Event 17  Girls 800 Meter Run 7th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Harmon, Greta                Kammerer 7th           2:43.79   10            
  2 Wade, Dreeana                J.C.T.M.S. 7th         2:50.99    8            
  3 Gladys, Isabel               Kammerer 7th           2:57.61    6            
  4 Chitwood, Bailey             Mt. Washington 7th     2:58.47    5            
  5 Head, Elly                   Crosby 7th             2:58.49    4
Event 17  Girls 800 Meter Run 8th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Gibbons, Kendall             J.C.T.M.S. 8th         2:38.33   10            
  2 Bright, Myecia               Noe 8th                2:45.89    8            
  3 Shuler, Lucy                 Kammerer 8th           2:47.63    6            
  4 Hoerig, Kati                 Kammerer 8th           2:50.67    5            
  5 Seiler, Kate                 Noe 8th                2:58.87    4            

Event 19  Girls 200 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
Finals                                                                          
  1 Johnson, Kamaya              Barret 6th               28.29  16  10         
  2 Nwosu, Ruby                  Newburg 6th              29.90   1   8         
  3 Sanders, Alayziah            Noe 6th                  30.73   4   6         
  4 Brooks, Kylah                Barret 6th               30.95   5   5         
  5 O'Neal, Ty'Liyah             Noe 6th                  31.00   3   4
Event 19  Girls 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Fields, Alana                Noe 7th                  28.44  16  10         
  2 Smothers, Mya                Crosby 7th               29.26  17   8         
  3 Miller, Justice              Farnsley 7th             29.50  17   6         
  4 Yount, Jonee                 Thomas Jeff. 7th         29.62   8   5         
  5 Carpenter, Jameya            Noe 7th                  29.65  10   4
Event 19  Girls 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================      
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points      
==========================================================================      
  1 Pointer, Iaunia              Farnsley 8th             27.18  16  10         
  2 Brown, Fayza                 Kammerer 8th             29.08  17   8         
  3 Jackson, Najaue              Farnsley 8th             29.20  16   6         
  4 Hunt, Morgan                 Kammerer 8th             29.34  17   5         
  5 Singleton, Breah             Thomas Jeff. 8th         29.94  16   4         

Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 6th Grade
=======================================================================         
    Team                                                 Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Barret 6th                                          5:26.24   10            
  2 Newburg 6th                                         5:27.77    8            
  3 Kammerer 6th                                        5:34.97    6            
  4 J.C.T.M.S. 6th                                      5:39.98    5            
  5 Crosby 6th                                          5:43.87    4            
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================         
    Team                                                 Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Farnsley 7th                                        5:07.57   10            
  2 Kammerer 7th                                        5:09.65    8            
  3 Crosby 7th                                          5:13.88    6            
  4 J.C.T.M.S. 7th                                      6:11.36    5            
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================         
    Team                                                 Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Noe 8th                                             4:55.87   10            
  2 Noe 8th  'B'                                       x5:10.83                 
  3 Kammerer 8th                                        5:10.96    8            

Event 21  Girls 3200 Meter Run 6th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Rutledge, Mattie             Farnsley 6th          18:26.89   10            
Event 21  Girls 3200 Meter Run 7th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Carns, Payton                Crosby 7th            15:07.69   10            
  2 Head, Elly                   Crosby 7th            17:17.89    8      

Event 25  Girls Shot Put 6th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Green, Mariah                Thomas Jeff. 6th      23-08.00   10            
  2 Gootee�, Aryanah             Lassiter 6th          19-07.00    8            
  3 Lander, Joi                  Barret 6th            18-03.00    6            
  4 Price, Tressa                Westport 6th          18-00.00    5            
  5 Hamblen�, Pashance           Lassiter 6th          17-01.00    4
Event 25  Girls Shot Put 7th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Mahmoud, Destiny             Thomas Jeff. 7th      30-09.00   10            
  2 Junior, Anyiaha              Kammerer 7th          30-00.00    8            
  3 Smith, Gracie                Whitefield 7th        22-05.00    6            
  4 Tatro, Bekah                 Crosby 7th            22-01.00    4            
  4 Flechter, Aleea              Thomas Jeff. 7th      22-01.00    4            
  4 Bowman, Malia                Whitefield 7th        22-01.00    4
Event 25  Girls Shot Put 8th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Riley, Jeanay                Noe 8th               27-10.00   10            
  2 Shariat, Nicole              Highland 8th          24-03.00    8            
  3 Powell�, Derricka            Lassiter 8th          23-06.00    6            
  4 Sawyers, Leyland             Ramsey 8th            23-04.00    5            
  5 Cambric, Kylee               Noe 8th               21-03.00    4            

Event 29  Girls Long Jump 6th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Gibson, Morgan               J.C.T.M.S. 6th        10-08.00   10            
  2 Frisch, Kennedy              Noe 6th                9-07.00    8            
  3 Forney, Aliyah               Ramsey 6th             9-06.00    6            
  4 Knox, Aiden                  Westport 6th           8-09.00    5            
  5 Perkins, Libby               Ramsey 6th             7-00.00    4
Event 29  Girls Long Jump 7th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Feldhause, Lillie            Mt. Washington 7th    13-04.00   10            
  2 Pruitt, Addison              Mt. Washington 7th    12-08.00    8            
  3 Miller, Justice              Farnsley 7th          12-04.00    6            
  4 Williams, Jerrae             Ramsey 7th            12-02.00    5            
  5 Starr, Lexi                  Mt. Washington 7th   x11-06.00
Event 29  Girls Long Jump 8th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
  1 Gibbons, Kendall             J.C.T.M.S. 8th        13-08.00   10            
  2 Cannon, Mekaiya              Mt. Washington 8th    13-04.00    8            
  3 Davis, Hana                  Mt. Washington 8th    12-03.00    6            
  4 Huguley, Jamya               Noe 8th               12-01.00    5            
  5 Yarbrough, Terra             J.C.T.M.S. 8th        11-03.00    3.50         
  5 Thompson, Kayla              Noe 8th               11-03.00    3.50         

Event 31  Girls Triple Jump 8th Grade
=======================================================================         
    Name                    Year Team                    Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 Cannon, Mekaiya              Mt. Washington 8th    26-10.00   10            

                 Women - Team Rankings - 13 Events Scored                
================================================================================
    1) Barret 6th                  76        2) Crosby 7th                 72   
    3) Noe 8th                     64.50     4) Kammerer 8th               64   
    5) Mt. Washington 8th          50        6) Farnsley 7th               49   
    7) Newburg 6th                 48        7) Kammerer 7th               48   
    9) Farnsley 8th                47       10) Noe 7th                    41