McBroom Records Versatile Performance at City Championships, Meet Results

McBroom Records Versatile Performance at City Championships, Meet Results

(Cover photo: Crosby seventh-grader Haley McBroom is all smiles after winning the 400m dash. May 16, 2016. Credit: Ashli McLean)

Ashli McLean

It was a nice showing for Crosby Middle School seventh-grader Haley McBroom at the JCPS All Comers Track and Field City Championships held at Fairdale High on May 16. She displayed her versatility in various events with one first-place finish in a mid-distance run alongside three other top-10 finishes from sprints and a jump event.

McBroom placed fourth in the 200m dash with a time of 29.35 seconds. She tied for fifth in the 100m dash (14.18) and placed sixth in the long jump with a distance of 11-08.50 feet.

McBroom’s greatest feat of the day was her first place finish in the 400m dash in a time of 1:06.64 minutes.

“It feels good because it’s only my third meet,” said the unassuming athlete. “It was exciting and fun. I liked it.”

McBroom has had little track exposure this season due to a thigh injury she suffered from cheerleading as she is also member of Crosby’s cheer team. Because of the injury, she wasn’t sure if she wanted to do track. She also discussed the difficulty she had breathing while lapping around the track.

“I was just taking deep breaths and had to focus on finishing for the team.”

Despite the former injury and some trouble breathing, McBroom completed a stellar day at Fairdale and she has a lot to be thrilled about.

“It’s a lot to take in,” McBroom said on her own surprise of winning the 400m.

Also worthy of noting is the showcasing of Farnsley Middle School eighth-grader Iaunia Pointer. Pointer notched first-place finishes in all three 100m (13.49), 200m (27.78), and 400m (1:05.29) events.

Below is the listing of the top five finishers in each event (unless less than five finishers)…

 

Event 5  Girls 100 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Johnson, Kamaya              Barret 6th               13.90   1  10   
  2 Asher, Amaya                 Meyzeek 6th              14.46   1   8   
  3 O'Neal, Ty'Liyah             Noe 6th                  14.50   1   6   
  4 Bryant, Alexis               Western 6th              14.89   8   5   
  5 Sanders, Alayziah            Noe 6th                  14.94   1   4
Event 5  Girls 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brisbon, Jozlen              J.C.T.M.S. 7th           13.22   2  10   
  2 Johns, Madison               Johnson 7th              13.55   2   8   
  3 Fields, Alana                Noe 7th                  13.63   2   6   
  4 Wade, Dreeana                J.C.T.M.S. 7th           14.04  13   5   
  5 Gray-Sinkfield, Aaliyah      Johnson 7th              14.18  13   3.50
  5 McBroom, Haley               Crosby 7th               14.18  14   3.50
Event 5  Girls 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pointer, Iaunia              Farnsley 8th             13.49   3  10   
  2 Williams, Brianna            Brown 8th                13.92   3   8   
  3 Morgan, Nisha                Farnsley 8th             14.37   3   6   
  4 Brown, Fayza                 Kammerer 8th             14.38   3   5   
  5 Singleton, Breah             Thomas Jeff. 8th         14.40  21   4
Event 9  Girls 1600 Meter Run 6th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Arnold, Gracie               Barret 6th             5:54.97   1  10   
  2 Farnsley, Nicole             Noe 6th                5:59.43   2   8   
  3 Beach, Amelia                Crosby 6th             6:19.83   1   6   
  4 Reed, Hayley                 Shawnee 6th            6:49.33   2   5   
  5 Biro, Esther                 Noe 6th                6:51.86   1   4     

Event 9  Girls 1600 Meter Run 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Adkins, Madison              Farnsley 7th           6:17.29   1  10   
  2 Dye, Mary                    Olmsted South 7th      6:35.90   1   8   
  3 Carns, Payton                Crosby 7th             6:38.64   1   6   
  4 Kaziska, Lena                Noe 7th                6:42.39   2   5   
  5 Kolb, Caroline               Johnson 7th            6:43.34   1   4   
   
Event 9  Girls 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
  1 Hoerig, Kati                 Kammerer 8th           5:56.33   10      
  2 Thornsberie, Keeli           Farnsley 8th           6:51.08    8      
  3 Evanson, Faith               Farnsley 8th           7:36.92    6      

Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 6th Grade
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Ramsey 6th                                          1:02.05   3  10   
  2 J.C.T.M.S. 6th                                      1:03.03   3   8   
  3 Crosby 6th                                          1:05.04   3   6   
  4 Westport 6th                                        1:05.80   3   5   
  5 Olmsted South 6th                                   1:05.91   3   4   

Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 7th Grade
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Johnson 7th                                           56.64   2  10   
  2 Farnsley 7th                                          58.30   2   8   
  3 Crosby 7th                                            58.85   5   6   
  4 Noe 7th                                               58.99   2   5   
  5 Thomas Jefferson 7th                                  59.15   2   4   
  
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay 8th Grade
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kammerer 8th                                          56.35   1  10   
  2 Noe 8th                                               58.88   1   8   
  3 Thomas Jefferson 8th                                  59.01   4   6   
  4 Farnsley 8th  'B'                                     59.33   4   5   
  5 Newburg 8th                                           59.38   1   4   

Event 13  Girls 400 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Johnson, Kamaya              Barret 6th             1:08.73   1  10   
  2 Harris, Sierra               Johnson 6th            1:11.19   1   8   
  3 Foster, Ally                 Kammerer 6th           1:13.35   1   6   
  4 Bird, Emily                  Crosby 6th             1:13.36   1   5   
  5 Bryant, Alexis               Western 6th            1:14.67   1   4   

Event 13  Girls 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McBroom, Haley               Crosby 7th             1:06.64   2  10   
  2 Johns, Madison               Johnson 7th            1:07.29   2   8   
  3 Harmon, Greta                Kammerer 7th           1:08.45   2   6   
  4 Yount, Jonee                 Thomas Jeff. 7th       1:09.42   5   5   
  5 Carnell, Tyia                Farnsley 7th           1:09.74   2   4   

Event 13  Girls 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pointer, Iaunia              Farnsley 8th           1:05.29   3  10   
  2 Shuler, Lucy                 Kammerer 8th           1:08.10   3   8   
  3 Hulette, Carrie              Noe 8th                1:08.25   3   6   
  4 Caudill�, Tabitha            Lassiter 8th           1:08.28   3   5   
  5 Morgan, Nisha                Farnsley 8th           1:08.50   3   4   
Event 17  Girls 800 Meter Run 6th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Bird, Emily                  Crosby 6th             3:10.19   1  10   
  2 Harris, Sierra               Johnson 6th            3:10.83   1   8   
  3 Foster, Ally                 Kammerer 6th           3:12.85   1   6   
  4 Reed, Hayley                 Shawnee 6th            3:14.31   2   5   
  5 Talbott, Gabriella           Kammerer 6th           3:16.46   1   4   
   
Event 17  Girls 800 Meter Run 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harmon, Greta                Kammerer 7th           2:44.29   1  10   
  2 Gladys, Isabel               Kammerer 7th           2:51.92   1   8   
  3 Wade, Dreeana                J.C.T.M.S. 7th         2:55.77   1   6   
  4 Keyzer, Anna                 Barret 7th             2:57.55   1   5   
  5 Nijimbere, Ivona             Western 7th            2:59.40   1   4   
  
Event 17  Girls 800 Meter Run 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gibbons, Kendall             J.C.T.M.S. 8th         2:36.71   2  10   
  2 Shuler, Lucy                 Kammerer 8th           2:46.75   2   8   
  3 Hoerig, Kati                 Kammerer 8th           2:53.04   2   6   
  4 Futz, Emily                  Crosby 8th             3:08.47   2   5   
  5 Thornsberie, Keeli           Farnsley 8th           3:10.00   2   4   

Event 19  Girls 200 Meter Dash 6th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Sanders, Alayziah            Noe 6th                  31.74   1  10   
  2 Walker, Cassie               Ramsey 6th               31.87   1   8   
  3 Curtis, Shyna                Westport 6th             32.11   1   6   
  4 Asher, Amaya                 Meyzeek 6th              32.31   6   5   
  5 Schleck, Molly               Kammerer 6th             32.69   6   4   
   
Event 19  Girls 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brisbon, Jozlen              J.C.T.M.S. 7th           28.39   2  10   
  2 Fields, Alana                Noe 7th                  28.63   2   8   
  3 Johns, Madison               Johnson 7th              28.71   2   6   
  4 McBroom, Haley               Crosby 7th               29.35   2   5   
  5 Smothers, Mya                Crosby 7th               29.57   2   4   

Event 19  Girls 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pointer, Iaunia              Farnsley 8th             27.78   3  10   
  2 Williams, Brianna            Brown 8th                29.03   3   8   
  3 Brown, Fayza                 Kammerer 8th             29.38   3   6   
  4 Singleton, Breah             Thomas Jeff. 8th         29.50   3   5   
  5 Moore, Brinia                J.C.T.M.S. 8th           29.74   3   4   

Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 6th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Crosby 6th                                          5:39.97   10   
  2 Kammerer 6th                                        5:45.28    8   
  3 J.C.T.M.S. 6th                                      5:49.16    6   
  4 Ramsey 6th                                          5:56.97    5   
  5 J.C.T.M.S. 6th  'B'                                x6:06.72        
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Kammerer 7th  'B'                                   4:57.24   10   
  2 Johnson 7th                                         5:00.40    8   
  3 Farnsley 7th                                        5:06.97    6   
  4 Ramsey 7th                                          5:14.90    5   
  5 Crosby 7th                                          5:16.19    4   

Event 23  Girls 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Noe 8th                                             4:47.97   10   
  2 Farnsley 8th                                        5:06.36    8   
  3 Kammerer 8th                                        5:08.37    6   
  4 J.C.T.M.S. 8th                                      6:18.66    5   

Event 25  Girls Shot Put 6th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Ellis, Makhia                Thomas Jeff. 6th      19-00.00   10   
  2 Eshenbaugh, Anna             Barret 6th            18-07.00    8   
  3 Gootee�, Aryanah             Lassiter 6th          18-01.50    6   
  4 Woosley, Navi                Ramsey 6th            18-01.00    5   
  5 Bradley, Allie               J.C.T.M.S. 6th        15-06.00    4   

Event 25  Girls Shot Put 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 East, Tiarra                 Ramsey 7th            29-07.00   10   
  2 Junior, Anyiaha              Kammerer 7th          27-05.00    8   
  3 Effinger, Jadasha            Farnsley 7th          25-03.00    6   
  4 Tatro, Bekah                 Crosby 7th            23-04.50    5   
  5 Ellis, Cresteauna            Newburg 7th           23-04.00    4   
       
Event 25  Girls Shot Put 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Groves, Kayla                Johnson 8th           31-00.00   10   
  2 Caudill�, Tabitha            Lassiter 8th          29-05.00    8   
  3 Sawyers, Leyland             Ramsey 8th            28-08.00    6   
  4 Riley, Jeanay                Noe 8th               28-01.00    5   
  5 Powell�, Derricka            Lassiter 8th          24-00.00    4   

Event 29  Girls Long Jump 6th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Harris, Sierra               Johnson 6th           11-08.00   10   
  2 Gibson, Morgan               J.C.T.M.S. 6th        10-02.50    8   
  3 Frisch, Kennedy              Noe 6th               10-00.00    6   
  4 Lander, Joi                  Barret 6th             9-07.50    5   
  5 Russell, Dasha               Olmsted South 6th      9-01.50    4   
 
Event 29  Girls Long Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gasaway, Marissa             Kammerer 7th          13-06.50   10   
  2 Hoggard, Jordan              J.C.T.M.S. 7th        12-09.50    8   
  3 Calvin, Zarayah              Kammerer 7th          12-09.00    6   
  4 Williams, Jerrae             Ramsey 7th            12-01.00    5   
  5 Finley, Karissa              Farnsley 7th          11-11.50    4   
  
Event 29  Girls Long Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gibbons, Kendall             J.C.T.M.S. 8th        13-07.00   10   
  2 Huguley, Jamya               Noe 8th               12-09.50    8   
  3 Yarbrough, Terra             J.C.T.M.S. 8th        10-03.00    6   
  4 Thompson, Kayla              Noe 8th               10-02.00    5   
  5 Burton, Briya                Kammerer 8th           9-07.00    4