North Oldham wins Class 2-A, Region Three meet

Here’s a look at the Class 2-A Region Three track and field meet results. North Oldham took home the team title.

Event 1 Girls 4×800 Meter Relay High School ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ Finals 1 North Oldham 9:42.89 10:06.89 10 1) #246 Holleman, Emma 9 2) #255 Smith, Jordyn 10 3) #252 Rankin, Sarah 9 4) #253 Roy, Shannen 11 2 Spencer County 10:57.42 10:37.40 8 1) #327 Manley, Alli 9 2) #322 Bush, Lindsey 11 3) #324 Campbell, Allie 9 4) #330 Wethington, Hayley 8 3 Christian Academy-Louisville 10:56.13 10:39.81 6 1) #120 Wright, Audrey 11 2) #106 Ensor, Adelaide 12 3) #113 McIntire, Morgan 12 4) #105 Dewey, Addi 8 4 Shelby County 10:56.07 12:08.23 4 1) #298 Wills, Avery 9 2) #294 Spicer, Sarah 10 3) #286 Enriquez, Evelyn 11 4) #288 Kiser, Anna 12

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles High School =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 # 243 Gaynor, Sarah 10 North Oldham 17.37 17.40 2 10 2 # 176 Brown, Kapri 11 Doss 18.16 17.61 2 8 3 # 240 Franzel, Asia 9 North Oldham 18.35 18.20 2 6 4 # 328 Martin, Tabitha 12 Spencer County 18.32 18.47 2 4 5 # 283 Board, Jenna 10 Shelby County 18.94 18.74 2 2 6 # 329 Rich, Iliana 9 Spencer County 18.94 18.76 2 1 7 # 296 Thompson, Shawnac 8 Shelby County 20.23 19.51 2 8 # 103 Determann, Katie 9 Christian Acad. 20.25 19.69 1 9 # 350 Shively Wade, Roy 12 Waggener 20.28 19.76 1 10 # 181 Stallings, Breyon 12 Doss 19.63 19.86 2 11 # 101 Cecil, Regan 12 Christian Acad. 21.20 20.45 1 12 # 140 Kerr, Reagan 11 Collins 21.43 20.96 1 13 # 382 Doby, Jamesha 10 Western 21.88 21.04 1 14 # 355 Webb, Nariah 10 Waggener 21.67 21.38 1

Event 5 Girls 100 Meter Dash High School =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 # 287 Haydon, Isabel 12 Shelby County 13.10 13.19 2 10 2 # 291 Pearson, Monique 9 Shelby County 13.95 13.62 2 8 3 # 235 Bramer, Ryan 9 North Oldham 13.96 13.80 2 6 4 # 175 Boyd, Akaijriya 10 Doss 14.05 13.84 2 4 5 # 234 Bailey, Jillian 9 North Oldham 13.83 14.07 2 2 6 # 206 Staples, Jolie 8 Henry County 14.57 14.40 1 1 7 # 102 Clark, Ashlyn 9 Christian Acad. 14.61 14.48 1 8 # 323 Camacho, Jd 10 Spencer County 14.37 14.49 2 9 # 182 Stallings, Cheyen 10 Doss 14.49 14.56 2 10 # 115 Noltemeyer, Mirab 9 Christian Acad. 14.71 14.62 1 11 # 329 Rich, Iliana 9 Spencer County 13.43 14.62 2

Event 7 Girls 4×200 Meter Relay High School ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 North Oldham 1:49.71 1:47.98 10 1) #247 Lacey, Reagan 10 2) #250 Monroe, Dani 10 3) #252 Rankin, Sarah 9 4) #255 Smith, Jordyn 10 2 Doss 1:54.43 1:53.85 8 1) #176 Brown, Kapri 11 2) #181 Stallings, Breyonce 12 3) #175 Boyd, Akaijriya 10 4) #182 Stallings, Cheyenne 10 3 Spencer County 2:00.58 1:55.99 6 1) #325 Henderson, Ali 12 2) #330 Wethington, Hayley 8 3) #326 Lambdin, Lauren 12 4) #329 Rich, Iliana 9 4 Christian Academy-Louisville 1:57.09 1:56.19 4 1) #120 Wright, Audrey 11 2) #110 Kimbell, Anna 11 3) #118 Weaver, Samantha 10 4) #102 Clark, Ashlyn 9 5 Waggener 1:56.95 1:59.55 2 1) #354 Unseld, Anaiiyia 10 2) #356 Williams, A’ Lonna 9 3) #340 Dunn, Lasha 12 4) #353 Townes, Shauntia 10 6 Moore 1:59.24 2:02.36 1 1) #216 Miller, Morgan 12 2) #213 Cook, Asia 10 3) #212 Clark, Piper 7 4) #218 Williams, Shamari 10 — Shelby County 1:49.47 DQ out of zone 1) #282 Bailey, Lahryn 12 2) #296 Thompson, Shawnacee 8 3) #284 Board, Kyra 10 4) #291 Pearson, Monique 9

Event 9 Girls 1600 Meter Run High School ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 # 116 O’Dea, Madalyn 12 Christian Acad. 5:18.56 5:34.70 10 2 # 119 Wilson, Kaylee 9 Christian Acad. 5:25.61 5:43.77 8 3 # 288 Kiser, Anna 12 Shelby County 5:48.62 5:52.97 6 4 # 253 Roy, Shannen 11 North Oldham 5:59.20 5:55.73 4 5 # 286 Enriquez, Evelyn 11 Shelby County 5:48.83 6:01.41 2 6 # 245 Goldberg, Skylyn 10 North Oldham 6:28.50 6:25.66 1 7 # 138 Evans, Sarah 9 Collins 6:26.81 6:30.21 8 # 338 Cipolla, Rosie 12 Waggener 7:46.49 8:11.47

Event 11 Girls 4×100 Meter Relay High School ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 North Oldham 52.55 51.52 10 51.517 1) #247 Lacey, Reagan 10 2) #234 Bailey, Jillian 9 3) #235 Bramer, Ryan 9 4) #250 Monroe, Dani 10 2 Shelby County 51.80 51.52 8 51.520 1) #282 Bailey, Lahryn 12 2) #296 Thompson, Shawnacee 8 3) #292 Pruitt, Jayla 9 4) #291 Pearson, Monique 9 3 Waggener 54.28 53.26 6 1) #351 Tolbert, Jamia 10 2) #352 Tolbert, Tyana 12 3) #341 Elliott, Ronnezja 12 4) #353 Townes, Shauntia 10 4 Doss 54.31 53.48 4 1) #176 Brown, Kapri 11 2) #181 Stallings, Breyonce 12 3) #175 Boyd, Akaijriya 10 4) #182 Stallings, Cheyenne 10 5 Christian Academy-Louisville 54.72 54.04 2 1) #120 Wright, Audrey 11 2) #118 Weaver, Samantha 10 3) #110 Kimbell, Anna 11 4) #102 Clark, Ashlyn 9

Event 13 Girls 400 Meter Dash High School =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 # 320 Bell, McKenzie 10 Spencer County 57.44 57.46 2 10 2 # 255 Smith, Jordyn 10 North Oldham 59.63 58.90 2 8 3 # 287 Haydon, Isabel 12 Shelby County 1:01.22 1:01.38 2 6 4 # 284 Board, Kyra 10 Shelby County 1:04.54 1:02.81 2 4 5 # 257 Yurt, Meredith 10 North Oldham 1:05.45 1:05.89 2 2 6 # 175 Boyd, Akaijriya 10 Doss 1:06.30 1:08.47 2 1 7 # 139 Fisher, Ellie 9 Collins 1:11.12 1:10.49 2 8 # 111 Kimbell, Rachel 9 Christian Acad. 1:12.66 1:11.26 1 9 # 112 Mast, Molly 9 Christian Acad. 1:11.54 1 10 # 321 Brackob, Emily 11 Spencer County 1:10.28 1:12.00 2 11 # 141 King, Kalayiah 10 Collins 1:13.77 1:13.44 1

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles High School =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 # 296 Thompson, Shawnac 8 Shelby County 50.57 49.89 2 10 2 # 328 Martin, Tabitha 12 Spencer County 52.99 50.48 2 8 3 # 283 Board, Jenna 10 Shelby County 51.59 50.88 2 6 4 # 181 Stallings, Breyon 12 Doss 54.22 51.44 2 4 5 # 243 Gaynor, Sarah 10 North Oldham 52.69 51.97 2 2 6 # 240 Franzel, Asia 9 North Oldham 53.20 52.55 2 1 7 # 176 Brown, Kapri 11 Doss 53.15 52.57 2 8 # 101 Cecil, Regan 12 Christian Acad. 55.81 53.61 2 9 # 329 Rich, Iliana 9 Spencer County 55.82 54.07 1 10 # 103 Determann, Katie 9 Christian Acad. 56.75 55.89 1 11 # 345 Logsbon, Zoey 9 Waggener 59.14 58.35 1 12 # 382 Doby, Jamesha 10 Western 1:03.78 1:01.26 1

Event 17 Girls 800 Meter Run High School ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 # 116 O’Dea, Madalyn 12 Christian Acad. 2:17.83 2:24.36 10 2 # 252 Rankin, Sarah 9 North Oldham 2:21.58 2:25.00 8 3 # 105 Dewey, Addi 8 Christian Acad. 2:32.32 2:28.49 6 4 # 246 Holleman, Emma 9 North Oldham 2:27.18 2:28.96 4 5 # 324 Campbell, Allie 9 Spencer County 2:37.67 2:33.40 2 6 # 288 Kiser, Anna 12 Shelby County 2:31.62 2:42.37 1 7 # 142 Powell, Abby 8 Collins 2:51.41 2:44.13 8 # 356 Williams, A’ Lonn 9 Waggener 2:48.45 2:52.16 9 # 146 Whitaker, Emily 9 Collins 3:05.21 2:59.74

Event 19 Girls 200 Meter Dash High School =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 # 320 Bell, McKenzie 10 Spencer County 25.58 25.64 2 10 2 # 287 Haydon, Isabel 12 Shelby County 27.12 26.48 2 8 3 # 250 Monroe, Dani 10 North Oldham 26.61 27.13 2 6 4 # 110 Kimbell, Anna 11 Christian Acad. 27.64 27.69 2 4 5 # 284 Board, Kyra 10 Shelby County 28.00 27.74 2 2 6 # 352 Tolbert, Tyana 12 Waggener 27.94 28.03 2 1 7 # 235 Bramer, Ryan 9 North Oldham 28.30 28.15 2 8 # 175 Boyd, Akaijriya 10 Doss 27.91 28.62 2 9 # 118 Weaver, Samantha 10 Christian Acad. 28.68 29.48 1 10 # 323 Camacho, Jd 10 Spencer County 29.66 30.53 1 11 # 139 Fisher, Ellie 9 Collins 30.20 31.38 1

Event 21 Girls 3200 Meter Run High School ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 # 119 Wilson, Kaylee 9 Christian Acad. 12:21.40 12:07.04 10 2 # 106 Ensor, Adelaide 12 Christian Acad. 11:58.77 12:15.82 8 3 # 322 Bush, Lindsey 11 Spencer County 12:37.87 12:26.84 6 4 # 241 Fryman, Avery 12 North Oldham 12:33.64 12:35.95 4 5 # 145 Vest, Lilly 9 Collins 13:26.51 12:36.18 2 6 # 286 Enriquez, Evelyn 11 Shelby County 12:47.63 12:37.68 1 7 # 237 Fain, Lakin 10 North Oldham 12:55.03 12:53.69 8 # 327 Manley, Alli 9 Spencer County 13:04.15 12:57.92

Event 23 Girls 4×400 Meter Relay High School ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 North Oldham 4:15.90 4:11.21 10 1) #252 Rankin, Sarah 9 2) #250 Monroe, Dani 10 3) #246 Holleman, Emma 9 4) #255 Smith, Jordyn 10 2 Shelby County 4:12.67 4:15.69 8 1) #287 Haydon, Isabel 12 2) #282 Bailey, Lahryn 12 3) #288 Kiser, Anna 12 4) #284 Board, Kyra 10 3 Spencer County 4:43.35 4:20.21 6 1) #328 Martin, Tabitha 12 2) #324 Campbell, Allie 9 3) #320 Bell, McKenzie 10 4) #330 Wethington, Hayley 8 4 Christian Academy-Louisville 4:34.40 4:30.47 4 1) #110 Kimbell, Anna 11 2) #118 Weaver, Samantha 10 3) #105 Dewey, Addi 8 4) #116 O’Dea, Madalyn 12 5 Moore 4:44.41 4:43.10 2 1) #219 Willis, Amari 9 2) #212 Clark, Piper 7 3) #216 Miller, Morgan 12 4) #213 Cook, Asia 10

Event 25 Girls Shot Put High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 211 Blue, Sajel 12 Moore 37-10.50 35-09.75 10.91m 10 35-09.75 34-00.50 34-01 35-05.50 33-04 33-02.75 2 # 143 Smith, Nylah 12 Collins 27-02.75 28-01.25 8.56m 8 25-05.50 26-03.25 23-01.50 27-01 27-02 28-01.25 3 # 323 Camacho, Jd 10 Spencer County 27-04.00 28-00.00 8.53m 6 27-00.25 26-00.50 24-02 26-08 28-00 27-01 4 # 236 Donofrio, Andrea 11 North Oldham 27-10.00 27-08.00 8.43m 4 24-02.50 22-02.50 23-00.25 23-00 24-08.50 27-08 5 # 217 Wheeler, Tori 10 Moore 26-02.50 27-03.75 8.32m 2 27-00.25 27-03.75 23-08.50 26-02 26-07.25 24-04.75 6 # 137 Dotson, Maya 10 Collins 23-01.00 26-02.25 7.98m 1 24-06.50 26-02.25 24-08.50 24-07.50 21-02.75 22-01 7 # 107 Griffee, Isabella 12 Christian Acad. 26-06.50 26-02.00 7.97m 25-04.50 23-04.50 25-01 25-09 25-02.25 26-02 8 # 295 Thompson, JaKya 10 Shelby County 23-09.00 23-08.75 7.23m 23-07.50 23-01.25 23-08.75 9 # 174 Baird, Jareanna 11 Doss 25-04.50 23-06.75 7.18m 23-06.75 22-09.25 22-05 10 # 248 McIntosh, Lacy 9 North Oldham 23-02.25 23-01.00 7.03m 23-01 21-03.75 21-01 11 # 290 Pahmeier, Madison 10 Shelby County 24-04.00 23-00.50 7.02m 23-00.50 18-08 21-09 12 # 109 Johnson, Jocelynn 10 Christian Acad. 22-06.00 22-05.75 6.85m 22-05.75 22-01 20-04 13 # 205 Morgan, Lana 9 Henry County 23-04.00 22-00.75 6.72m 20-02.25 21-08 22-00.75 14 # 204 Bardin, Taylor 12 Henry County 25-11.00 21-00.00 6.40m 19-08.50 21-00 20-05.25

Event 27 Girls Discus Throw High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 236 Donofrio, Andrea 11 North Oldham 85-01 88-03 26.89m 10 88-03 FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 2 # 107 Griffee, Isabella 12 Christian Acad. 77-05 79-10 24.33m 8 63-03 69-07 77-04 73-02 79-10 61-05 3 # 143 Smith, Nylah 12 Collins 74-06 78-09 24.00m 6 72-08 76-06 71-03 78-09 66-00 FOUL 4 # 100 Brizendine, Paxto 11 Christian Acad. 78-02 75-09 23.08m 4 71-03 66-05 69-05 73-02 70-00 75-09 5 # 387 Williams, Jacey 11 Western 73-11 70-07 21.51m 2 57-06 70-07 62-04 61-01 FOUL 60-03 6 # 290 Pahmeier, Madison 10 Shelby County 75-01 69-04 21.13m 1 68-07 FOUL 58-06 62-07 69-04 57-08 7 # 256 Steineker, Madely 10 North Oldham 62-05 63-05 19.32m 60-05 61-09 63-05 8 # 137 Dotson, Maya 10 Collins 61-08 53-02 16.20m FOUL 46-06 53-02 9 # 323 Camacho, Jd 10 Spencer County 67-00 44-06 13.56m FOUL FOUL 44-06

Event 29 Girls Long Jump High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 136 Cleary, Hannah 12 Collins 15-07.75 15-08.00 4.77m 10 15-03.50 15-08 15-01.50 FOUL 15-06.50 15-06 2 # 234 Bailey, Jillian 9 North Oldham 15-04.50 15-07.00 4.74m 8 15-07 15-02 14-04 15-01.50 15-03.50 14-08 3 # 325 Henderson, Ali 12 Spencer County 14-10.50 4.53m 6 13-09 14-02 14-10.50 9-10.50 11-09.50 12-10.50 4 # 292 Pruitt, Jayla 9 Shelby County 15-06.00 14-09.00 4.49m 4 14-04 14-04 13-09.50 14-09 14-03.50 14-02.50 5 # 215 Metcalf, Alexa 11 Moore 14-06.00 J14-09.00 4.49m 2 13-09.50 13-09.50 13-05 14-09 14-00 13-01 6 # 180 Shabazz, Tymkya 11 Doss 14-09.00 14-01.50 4.30m 1 12-09 14-01.50 13-05 13-09 13-01 13-03 7 # 117 Porter, Joslyn 12 Christian Acad. 14-02.50 13-09.00 4.19m 13-06 13-09 FOUL 13-02 13-00 13-03.50 8 # 348 Richard, Alexcia 12 Waggener 15-00.00 13-03.50 4.05m 12-05 13-01 13-03.50 9 # 104 DeVries, Cynthia 11 Christian Acad. 13-10.00 13-02.00 4.01m 12-11 13-02 12-01 10 # 242 Gaynor, Rachel 9 North Oldham 14-04.00 J13-02.00 4.01m 9-00.50 12-08 13-02 11 # 321 Brackob, Emily 11 Spencer County 13-05.00 12-06.00 3.81m 12-00.50 12-06 FOUL 12 # 343 Huber, Kaylee 10 Waggener 13-11.00 11-10.00 3.60m 11-10 11-04.50 11-04

Event 31 Girls Triple Jump High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 292 Pruitt, Jayla 9 Shelby County 34-01.50 33-08.25 10.26m 10 32-09.75 32-03.50 33-02.75 32-03.25 32-08.50 33-08.25 2 # 341 Elliott, Ronnezja 12 Waggener 33-01.00 32-01.00 9.77m 8 29-09.50 30-11.75 32-01 30-03.75 31-01 30-07.50 3 # 136 Cleary, Hannah 12 Collins 30-06.00 31-02.25 9.50m 6 31-02.25 PASS PASS 30-08.75 PASS PASS 4 # 234 Bailey, Jillian 9 North Oldham 30-02.50 30-06.75 9.31m 4 30-06.75 29-01.75 28-11.50 29-06.75 30-03.50 29-07.25 5 # 348 Richard, Alexcia 12 Waggener 29-10.00 29-10.00 9.09m 2 FOUL FOUL 29-10 FOUL 28-00.50 FOUL 6 # 218 Williams, Shamari 10 Moore 30-08.00 29-04.50 8.95m 1 28-07.50 28-11 PASS FOUL FOUL 29-04.50 7 # 321 Brackob, Emily 11 Spencer County 27-04.00 26-10.75 8.19m 25-08.25 26-10.50 FOUL 26-08.25 FOUL 26-10.75

Event 33 Girls High Jump High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 341 Elliott, Ronnezja 12 Waggener 4-10.00 4-10.00 1.47m 10 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 O O O XO XXX 2 # 254 Schultz, Abby 10 North Oldham 5-00.00 4-08.00 1.42m 8 4-04 4-06 4-08 4-10 P O O XXX 3 # 117 Porter, Joslyn 12 Christian Acad. 4-10.00 J4-08.00 1.42m 5 4-04 4-06 4-08 4-10 P P XXO XXX 3 # 180 Shabazz, Tymkya 11 Doss 4-08.00 J4-08.00 1.42m 5 4-04 4-06 4-08 4-10 P P XXO XXX — # 114 Moon, Taylor 11 Christian Acad. 4-04.00 NH 4-04 XXX — # 289 Klemz, Paris 9 Shelby County 4-06.00 NH 4-04 XXX — # 292 Pruitt, Jayla 9 Shelby County 4-06.00 NH 4-04 XXX

Event 35 Girls Pole Vault High School ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 # 239 Franklin, Raegan 11 North Oldham 11-07.00 10-06.00 3.20m 10 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 P P P P P P P P O O XXX 2 # 240 Franzel, Asia 9 North Oldham 10-00.00 9-00.00 2.74m 8 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 P P P P P P O XXX 3 # 104 DeVries, Cynthia 11 Christian Acad. 7-06.00 7-00.00 2.13m 6 6-00 6-06 7-00 7-06 O O XXO XXX 4 # 283 Board, Jenna 10 Shelby County 7-06.00 6-06.00 1.98m 4 6-00 6-06 7-00 O O XXX 5 # 114 Moon, Taylor 11 Christian Acad. 6-06.00 6-00.00 1.82m 2 6-00 6-06 O XXX — # 298 Wills, Avery 9 Shelby County 6-06.00 NH 6-00 XXX

Women – High School – Team Rankings – 18 Events Scored =============================================================================== 1) North Oldham 156 2) Shelby County 105 3) Christian Academy-Louisvil 97 4) Spencer County 73 5) Doss 35 6) Collins 33 7) Waggener 29 8) Moore 18 9) Western 2 10) Henry County 1

Attachment