Oldham County wins Class 3-A, Region 4 meet

Photo by Sam Draught of the Oldham Era.

The Class 3-A, Region Four meet was held Tuesday night. Oldham County came on top with the regional title.

Event 1 Girls 4×800 Meter Relay High School ========================================================================= School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Assumption 9:52.65 1) Dierken, Rachel 10 2) Domene, Lindsey 10 3) Powell, Madeline 9 4) Babcock, Audrey 10 5) Michels, Sarah 12 6) O’Bryan, Rachel 12 7) Matis, Lydia 11 8) White, Taylor 9 2 Sacred Heart Academy 10:19.63 9:58.54 1) Beckman, Katie 11 2) Barnes, Meredith 11 3) Gabriel, Estelle 11 4) Haugh, Erin 9 5) Knight, Kendall 10 6) Cornett, Katelyn 9 7) Barton, Leah 9 8) Seay, Kathryn 12 3 Oldham County 9:47.58 9:59.84 1) Constant, Anna 10 2) Hill, Elizabeth 12 3) Henage, Hannah 10 4) Cheatham, Sydney 9 5) Boice, Rachel 12 6) Chapman, Katy 11 7) Cagle, Savannah 9 8) Terry, Ashley 9 4 Eastern 10:13.12 10:01.77 1) Casey, Alex 11 2) Dermody, Laura 10 3) Gaesser, Chelsea 9 4) Wells, Keely 12 5) Carter, Lizzy 11 6) Whitaker, Sarah 11 7) Ragsdale, Madison 11 8) Head, Elly 9 5 Louisville Ballard 10:50.20 10:59.63 1) Liem, Shannon 9 2) Scanlan, Josie 9 3) Wilson, Kendall 12 4) Kuruporananthat, Kaviska 10 6 Mercy Academy 11:15.89 11:06.24 1) O’Daniel, Maddie 10 2) Jaworski, Abby 12 3) Simpson, Leah 10 4) Kawata, Kourtney 9 5) Dailey, Mikayla 9 6) Ryan, Alivia 12 7) Funke, Hannah 11 8) Poole, Sami 10 7 South Oldham 11:09.38 11:10.38 1) Forseth, Lily 11 2) Wells, Anna 11 3) Shuck, Annie 12 4) Searcy, Leah 11 5) Quinn, Kathryn 9 6) Morrison, Abbie 12 7) Cook, Maia 9 8) — Fern Creek 11:28.55 SCR 1) Dix, Mariah 11 2) Brunner, Shelby 12 3) Anthony, Naomi 12 4) Singleton, Breah 10 5) Bailey, Serenity 10 6) Cruz, Kimberly 11 — Atherton 11:58.55 SCR 1) Fowler, Olivia 10 2) Burks, Lauren 10 3) Graves, Sarah 10 4) Midland, Maggie 9 5) Shumake, Daliyah 10 6)

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles High School ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Andres, Sashae 12 Fern Creek 17.77 16.81 2 2 Jackson, Cierra 11 Eastern 18.26 17.09 2 3 Colvin, Lily 11 Fern Creek 18.42 17.81 2 4 Ashbrook, Anna 10 Assumption 25.47 18.25 1 5 Willis, Bobbi-Dawn 10 Oldham Count 18.67 18.52 2 6 Shuck, Abby 12 South Oldham 19.54 19.05 2 7 Elmore, Makayla 9 Oldham Count 19.02 19.19 2 8 Moore, Jayla 12 Louisville B 19.42 19.23 2 9 Barefoot, Julia 12 Mercy Academ 19.53 19.33 2 10 Michaels, Alexis 9 South Oldham 22.59 21.97 1

Event 5 Girls 100 Meter Dash High School ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Mcdonald, Kaleb 11 Jeffersontow 12.01 12.10 3 2 Pointer, Iaunia 10 Sacred Heart 12.63 12.29 3 3 Claycomb, Tyana 11 Fern Creek 12.43 12.56 3 4 Gater, Tiesha 12 Fern Creek 12.58 12.68 3 5 Springfield, Kami 10 Sacred Heart 12.98 12.76 3 6 Goldsmith, Haedin 10 Oldham Count 12.97 13.12 3 7 Read, Gracie 11 South Oldham 12.73 13.23 3 8 Paul, Makayla 12 Eastern 13.28 13.29 3 9 Mark, Diamond 9 Oldham Count 13.75 13.39 2 10 Savage, Ragan 11 Atherton 13.48 13.40 2 11 White, Kamaya 10 Jeffersontow 13.42 13.41 2 12 Johnson, Nevaeh 7 Louisville B 13.51 1 13 Carter, Clara 10 Seneca 14.01 13.54 2 14 Brown, Achante 12 Eastern 14.00 13.60 2 15 Bringard, Grace 12 Assumption 13.71 13.70 2 16 Ledford, Mary 10 South Oldham 13.72 13.76 2 17 O’Dea, Annie 9 Assumption 13.94 13.83 2 18 Carter, Alexia 11 Louisville B 14.36 14.05 1 19 Pierre, Kelis 10 Seneca 15.86 15.04 1 20 Jackson, Alexa 9 Mercy Academ 15.37 15.23 1 21 Rankin, Hannah 11 Mercy Academ 15.62 15.33 1 — Sodan, Camila 9 Atherton 15.22 SCR 1

Event 7 Girls 4×200 Meter Relay High School ============================================================================ School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Sacred Heart Academy 1:45.16 1:44.46 2 1) Arnett, Shelby 12 2) Mishloney, Lilly 11 3) Pointer, Iaunia 10 4) Springfield, Kami 10 5) Walsh, Anna 10 6) Schrage, Lydia 10 2 Fern Creek 1:46.41 1:47.39 2 1) Andres, Sashae 12 2) Claycomb, Tyana 11 3) Bailey, Serenity 10 4) Barlow, Alexis 12 5) Gater, Tiesha 12 6) Brunner, Shelby 12 7) Smith, Alexis 12 8) Singleton, Breah 10 3 Assumption 1:50.73 1:50.18 2 1) Allen, Taylor 12 2) Mcenaney, Haley 9 3) Bringard, Grace 12 4) Findley, Marissa 11 5) Ashbrook, Anna 10 6) Stofer, Erin 11 7) O’Dea, Annie 9 8) Babcock, Audrey 10 4 Louisville Ballard 1:52.39 1:52.59 2 1) Johnson, Nevaeh 7 2) Brown, Fayza 10 3) Carter, Alexia 11 4) Mink, Kenna 11 5) 6) Moore, Jayla 12 7) 8) Gordon, Emily 9 5 Eastern 1:56.30 1:53.00 1 1) Paul, Makayla 12 2) Garth, Sandrea 12 3) Purcell, Kayla 11 4) Brown, Achante 12 5) Gay, Rachel 11 6) Riley, Sara 9 7) Bankston, Josie 9 8) Head, Elly 9 6 Oldham County 1:51.86 1:53.31 2 1) Davis, Caroline 11 2) Goldsmith, Haedin 10 3) Lewis, Savannah 9 4) Mark, Diamond 9 5) Despain, Josie 10 6) Willis, Bobbi-Dawn 10 7) Giles, Reece 9 8) 7 Atherton 1:56.13 1:54.50 2 1) Savage, Ragan 11 2) Shumake, Daliyah 10 3) Rogers, Jada 10 4) Williams, karen 10 5) Burks, Lauren 10 6) Sodan, Camila 9 8 Jeffersontown 1:49.37 1:57.72 2 1) Mcdonald, Joppa 11 2) White, Kamaya 10 3) Harris, Kaly 12 4) Perks, Telia 11 5) Mcdonald, Kaleb 11 6) Ralston, Triniti 7 9 Mercy Academy 2:02.53 2:01.97 1 1) Ries, Lindsey 11 2) Dailey, Mikayla 9 3) Barefoot, Julia 12 4) Durm, Molly 9 5) Funke, Hannah 11 6) Freville, Sam 12 7) Jackson, Alexa 9 8) Stephens, Sophia 11 10 South Oldham 1:53.48 2:03.58 2 1) Chrystal, Naomi 11 2) Whitlock, Savanna 9 3) Angeline, Lily 9 4) Chrystal, Abby 9 5) Down, Mariel 10 6) Partington, Sarah 12 7) Kahle, Hanna 9 8) Beyerly, Anna 12 — Seneca 2:05.79 DQ 1 Exch Zone Viol 1) Kimmel, Nicole 10 2) McDonough, Melanie 9 3) Pearson, Myah 10 4) Carter, Clara 10 5) Pierre, Kelis 10 6) Malumba, Christine 10 7) Evans, Aaliyah 10 8)

Event 9 Girls 1600 Meter Run High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Boice, Rachel 12 Oldham Count 5:25.89 5:21.69 2 Chapman, Katy 11 Oldham Count 5:25.05 5:23.62 3 Hanson, Jerrica 12 South Oldham 5:42.43 5:28.91 4 Cornett, Katelyn 9 Sacred Heart 5:42.47 5:29.05 5 Domene, Lindsey 10 Assumption 5:30.72 5:31.34 6 Michels, Sarah 12 Assumption 5:37.17 5:33.64 7 Seay, Kathryn 12 Sacred Heart 5:47.83 5:42.28 8 Burks, Lauren 10 Atherton 5:52.87 5:52.32 9 Simpson, Leah 10 Mercy Academ 5:56.74 5:55.10 10 Liem, Shannon 9 Louisville B 6:04.43 5:59.16 11 Whitaker, Sarah 11 Eastern 5:41.05 6:00.33 12 Ragsdale, Mariah 11 Eastern 6:01.52 6:05.08 13 Jaworski, Abby 12 Mercy Academ 6:11.68 6:14.26 14 Fowler, Olivia 10 Atherton 6:39.60 6:42.75 15 Kuruporananthat, Kaviska 10 Louisville B 6:22.69 7:00.60 16 Montgomery, Maddie 9 Jeffersontow 7:22.91 7:28.44

Event 11 Girls 4×100 Meter Relay High School ============================================================================ School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Jeffersontown 50.84 50.74 2 1) Mcdonald, Joppa 11 2) Mcdonald, Kaleb 11 3) White, Kamaya 10 4) Perks, Telia 11 5) Harris, Kaly 12 6) Ralston, Triniti 7 2 Louisville Ballard 52.11 51.73 2 1) Johnson, Nevaeh 7 2) Moore, Jayla 12 3) Brown, Fayza 10 4) Mink, Kenna 11 5) 6) Gordon, Emily 9 7) 8) Carter, Alexia 11 3 South Oldham 52.77 52.55 2 1) Sterling, Grace 12 2) Read, Gracie 11 3) Ledford, Mary 10 4) Van Feldt, Alexa 11 5) Chrystal, Abby 9 6) Sneed, Katelyn 12 4 Fern Creek 50.75 52.66 2 1) Smith, Alexis 12 2) Brunner, Shelby 12 3) Claycomb, Tyana 11 4) Barlow, Alexis 12 5) Gater, Tiesha 12 6) Andres, Sashae 12 7) Bailey, Serenity 10 8) Singleton, Breah 10 5 Oldham County 51.97 52.71 2 1) Davis, Caroline 11 2) Despain, Josie 10 3) Goldsmith, Haedin 10 4) Lewis, Savannah 9 5) Mark, Diamond 9 6) Willis, Bobbi-Dawn 10 7) Giles, Reece 9 8) 6 Assumption 53.59 53.30 2 1) Mcenaney, Haley 9 2) Bringard, Grace 12 3) Stofer, Erin 11 4) Findley, Marissa 11 5) Sass, Emma 10 6) Wilson, Sue 10 7) O’Dea, Annie 9 8) Ashbrook, Anna 10 7 Eastern 53.68 53.98 2 1) Paul, Makayla 12 2) Bankston, Josie 9 3) Garth, Sandrea 12 4) Brown, Achante 12 5) Gay, Rachel 11 6) Riley, Sara 9 7) Jackson, Cierra 11 8) Purcell, Kayla 11 8 Atherton 54.23 55.18 1 1) Savage, Ragan 11 2) Shumake, Daliyah 10 3) Rogers, Jada 10 4) Williams, karen 10 5) Burks, Lauren 10 6) Sodan, Camila 9 9 Seneca 58.15 59.83 1 1) Pierre, Kelis 10 2) McDonough, Melanie 9 3) Carter, Clara 10 4) Pearson, Myah 10 5) Malumba, Christine 10 6) Kimmel, Nicole 10 10 Mercy Academy 59.88 59.98 1 1) Ries, Lindsey 11 2) Kilner, Kaitlyn 9 3) Stephens, Sophia 11 4) Valero, Isabella 9 5) Funke, Hannah 11 6) Jackson, Alexa 9 7) Durm, Molly 9 8) Rankin, Hannah 11 — Sacred Heart Academy 53.25 SCR 2 1) Arnett, Shelby 12 2) Scott, Cierra 12 3) Mishloney, Lilly 11 4) Springfield, Kami 10 5) Walsh, Anna 10 6) Schrage, Lydia 10 7) McQuade, McKenzie 10 8)

Event 13 Girls 400 Meter Dash High School ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Mcdonald, Kaleb 11 Jeffersontow 57.28 58.82 3 2 Pointer, Iaunia 10 Sacred Heart 1:00.49 59.20 3 3 Gater, Tiesha 12 Fern Creek 1:01.58 1:01.79 3 4 Arnett, Shelby 12 Sacred Heart 1:02.11 1:02.23 3 5 Williams, karen 10 Atherton 1:04.24 1:02.53 2 6 Barlow, Alexis 12 Fern Creek 1:03.07 1:04.10 3 7 Shumake, Daliyah 10 Atherton 1:03.12 1:04.22 3 8 Gaesser, Chelsea 9 Eastern 1:03.04 1:05.30 3 9 Terry, Ashley 9 Oldham Count 1:08.26 1:05.31 2 10 Grady, Lauryn 12 Assumption 1:05.74 1:05.56 2 11 Harris, Kaly 12 Jeffersontow 1:08.81 1:07.73 2 12 Kawata, Kourtney 9 Mercy Academ 1:09.39 1:08.37 2 13 Purcell, Kayla 11 Eastern 1:08.10 1:08.77 2 14 Partington, Sarah 12 South Oldham 1:09.59 1:10.25 1 15 Brown, Fayza 10 Louisville B 1:06.40 1:10.82 2 16 Scanlan, Josie 9 Louisville B 1:03.28 1:11.01 3 17 Funke, Hannah 11 Mercy Academ 1:10.84 1:11.06 1 18 Chrystal, Naomi 11 South Oldham 1:11.67 1:11.60 1 — Kimmel, Nicole 10 Seneca 1:11.10 SCR 1 — Pearson, Myah 10 Seneca 1:19.42 SCR 1 — Despain, Josie 10 Oldham Count 1:04.17 SCR 2

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles High School ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Allen, Taylor 12 Assumption 45.99 45.96 2 2 Andres, Sashae 12 Fern Creek 49.55 50.96 2 3 Jackson, Cierra 11 Eastern 53.67 52.44 2 4 Colvin, Lily 11 Fern Creek 50.98 53.09 2 5 Head, Elly 9 Eastern 53.42 53.16 2 6 Willis, Bobbi-Dawn 10 Oldham Count 54.91 53.62 2 7 Barefoot, Julia 12 Mercy Academ 54.31 53.81 2 8 Harold, Lilah 9 South Oldham 54.58 55.10 2 — Elmore, Makayla 9 Oldham Count 57.59 SCR 1

Event 17 Girls 800 Meter Run High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Boice, Rachel 12 Oldham Count 2:21.10 2:23.11 2 Chapman, Katy 11 Oldham Count 2:24.18 2:23.48 3 Wells, Keely 12 Eastern 2:22.53 2:24.89 4 Scanlan, Josie 9 Louisville B 2:24.26 2:25.72 5 Powell, Madeline 9 Assumption 2:24.48 2:29.21 6 Babcock, Audrey 10 Assumption 2:29.72 2:31.32 7 Casey, Alex 11 Eastern 2:26.83 2:32.95 8 Gabriel, Estelle 11 Sacred Heart 2:33.91 2:33.75 9 Beckman, Katie 11 Sacred Heart 2:36.95 2:34.66 10 Burks, Lauren 10 Atherton 2:33.63 2:38.28 11 Singleton, Breah 10 Fern Creek 2:39.88 2:39.37 12 Quinn, Kathryn 9 South Oldham 2:38.63 2:41.43 13 Bailey, Serenity 10 Fern Creek 2:43.41 2:42.55 14 Liem, Shannon 9 Louisville B 2:44.27 2:43.04 15 Kawata, Kourtney 9 Mercy Academ 2:37.04 2:44.81 16 Ryan, Alivia 12 Mercy Academ 2:57.04 2:52.99 17 Morrison, Abbie 12 South Oldham 2:54.84 2:53.48 18 Montgomery, Maddie 9 Jeffersontow 3:13.19 3:21.54 — Fowler, Olivia 10 Atherton 3:07.65 SCR

Event 19 Girls 200 Meter Dash High School ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Mcdonald, Kaleb 11 Jeffersontow 24.27 24.60 3 2 Pointer, Iaunia 10 Sacred Heart 25.29 25.24 3 3 Claycomb, Tyana 11 Fern Creek 25.49 26.32 3 4 Mink, Kenna 11 Louisville B 26.86 26.47 3 5 Springfield, Kami 10 Sacred Heart 27.06 26.76 3 6 Sterling, Grace 12 South Oldham 26.70 27.40 3 7 Mcenaney, Haley 9 Assumption 27.53 27.92 3 8 Lewis, Savannah 9 Oldham Count 28.35 27.97 2 9 Paul, Makayla 12 Eastern 28.00 28.07 3 10 Perks, Telia 11 Jeffersontow 28.28 28.36 2 11 Johnson, Nevaeh 7 Louisville B 28.67 1 12 Garth, Sandrea 12 Eastern 28.97 28.78 2 13 Chrystal, Abby 9 South Oldham 29.78 29.59 2 14 Findley, Marissa 11 Assumption 28.57 29.70 2 15 Rogers, Jada 10 Atherton 30.13 30.40 2 16 Freville, Sam 12 Mercy Academ 32.28 31.43 1 17 Dailey, Mikayla 9 Mercy Academ 31.33 31.66 1 — Savage, Ragan 11 Atherton 31.49 SCR 1 — Goldsmith, Haedin 10 Oldham Count 27.36 SCR 1 — Pierre, Kelis 10 Seneca 37.12 SCR 1 — Gater, Tiesha 12 Fern Creek 26.07 SCR 1

Event 21 Girls 3200 Meter Run High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Henage, Hannah 10 Oldham Count 11:36.60 11:42.37 2 Cagle, Savannah 9 Oldham Count 11:39.21 11:42.99 3 Michels, Sarah 12 Assumption 11:41.47 11:48.24 4 Ellis, Hannah 9 Eastern 12:08.14 12:24.21 5 Carter, Lizzy 11 Eastern 12:17.60 12:43.59 6 Masterson, Bailey 12 Assumption 13:07.92 12:45.46 7 Mitchell, Maggie 12 Sacred Heart 12:50.06 12:49.82 8 Simpson, Leah 10 Mercy Academ 13:00.99 12:55.12 9 Gard, Jaycie 9 South Oldham 13:06.57 12:58.21 10 O’Daniel, Maddie 10 Mercy Academ 13:24.43 13:06.49 11 Cook, Maia 9 South Oldham 13:20.44 13:20.15 12 Esselman, Claire 12 Sacred Heart 13:12.78 13:21.66 13 Kuruporananthat, Kaviska 10 Louisville B 14:32.32 14:41.96 14 Graves, Sarah 10 Atherton 15:10.64

Event 23 Girls 4×400 Meter Relay High School ========================================================================= School Seed Finals ========================================================================= 1 Oldham County 4:19.52 4:16.77 1) Davis, Caroline 11 2) Despain, Josie 10 3) Chapman, Katy 11 4) Boice, Rachel 12 5) Henage, Hannah 10 6) Constant, Anna 10 7) Terry, Ashley 9 8) 2 Sacred Heart Academy 4:18.33 4:18.91 1) Mishloney, Lilly 11 2) Springfield, Kami 10 3) Schrage, Lydia 10 4) Arnett, Shelby 12 5) Walsh, Anna 10 6) Pointer, Iaunia 10 3 Assumption 4:18.11 4:19.09 1) Grady, Lauryn 12 2) Powell, Madeline 9 3) Findley, Marissa 11 4) Allen, Taylor 12 5) Dierken, Rachel 10 6) Domene, Lindsey 10 7) Babcock, Audrey 10 8) Mcenaney, Haley 9 4 Eastern 4:19.50 4:22.67 1) Gaesser, Chelsea 9 2) Casey, Alex 11 3) Dermody, Laura 10 4) Wells, Keely 12 5) Whitaker, Sarah 11 6) Ragsdale, Madison 11 7) Purcell, Kayla 11 8) Head, Elly 9 5 Fern Creek 4:16.24 4:23.11 1) Barlow, Alexis 12 2) Singleton, Breah 10 3) Colvin, Lily 11 4) Bailey, Serenity 10 5) Anthony, Naomi 12 6) Claycomb, Tyana 11 7) Gater, Tiesha 12 8) Andres, Sashae 12 6 Atherton 4:36.46 4:27.98 1) Williams, karen 10 2) Shumake, Daliyah 10 3) Burks, Lauren 10 4) Rogers, Jada 10 5) Fowler, Olivia 10 6) Midland, Maggie 9 7 Louisville Ballard 4:48.03 4:43.78 1) Brown, Fayza 10 2) Carter, Alexia 11 3) Liem, Shannon 9 4) Scanlan, Josie 9 5) Moore, Jayla 12 6) 7) Johnson, Nevaeh 7 8) Gordon, Emily 9 8 Mercy Academy 4:30.81 4:47.71 1) Dailey, Mikayla 9 2) Funke, Hannah 11 3) Kawata, Kourtney 9 4) Simpson, Leah 10 5) Ries, Lindsey 11 6) Freville, Sam 12 7) Barefoot, Julia 12 8) Durm, Molly 9

Event 25 Girls Shot Put High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Thompson, Kaylyn 11 Atherton 33-01.50 32-02.00 29-10.50 FOUL 30-10 29-11.50 32-02 31-04 2 Hurt, Sophie 10 Oldham Count 30-04.50 29-04.00 27-09.50 27-05 27-02.50 27-08 29-01 29-04 3 Ryan, Holly 10 Mercy Academ 26-08.50 29-03.00 26-00.50 27-05 28-11 29-03 28-09.50 28-06 4 McGregor, Gabbie 10 Assumption 27-06.50 28-06.00 26-00 25-10 27-04 25-11.50 28-03 28-06 5 Gooden, Grace 9 Oldham Count 27-03.25 27-04.00 26-06.50 26-04 27-04 26-04 23-06 24-04.50 6 Warfield, Princess 11 Fern Creek 28-00.00 27-02.00 26-01.50 26-04 26-04.50 26-01 27-02 26-03.50 7 Junior, Anyiaha 9 Louisville B 27-00.00 26-09.50 25-03 26-09.50 25-00 FOUL 24-11 24-05 8 Middleton, Kate 11 Assumption 26-00.00 24-10.00 22-06 22-07 24-10 9 Athoba, Nyandeng 12 Fern Creek 27-10.50 24-04.00 24-04 23-01 22-05 10 Chicani, Alice 12 Sacred Heart 26-03.00 24-03.00 22-09.50 22-01 24-03 11 Ross, Savannah 9 South Oldham 23-07.50 23-05.00 FOUL 23-05 23-01.50 12 Shanti, Rofyonsta 12 Louisville B 22-07.00 23-01.25 22-06 18-08 23-01.25 13 Berry, Amy 10 Sacred Heart 25-02.50 22-01.00 FOUL 20-06 22-01 14 Marion, Jordan 12 Eastern 19-11.50 21-07.25 17-09.75 21-07.25 21-05 15 Dobelstein, Maya 11 Eastern 20-10.00 21-06.00 21-06 21-04.50 20-09.50 16 Funke, Grace 9 Mercy Academ 22-02.50 21-05.50 19-03 21-05.50 19-09 17 Muncaster, Jillian 9 Atherton 21-03.00 19-04.00 16-02 19-04 18-08

Event 27 Girls Discus Throw High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Thompson, Kaylyn 11 Atherton 91-02 96-07 82-10 87-02 FOUL 82-00 88-01.50 96-07 2 Hurt, Sophie 10 Oldham Count 89-02 89-01 89-01 88-03.50 84-09 86-02 FOUL 83-11 3 McGregor, Gabbie 10 Assumption 63-02 80-02 79-06 75-08 67-02 FOUL 69-11.50 80-02 4 Chicani, Alice 12 Sacred Heart 81-03 77-04 67-09 70-08 72-08.50 73-11.50 77-04 72-04.50 5 Junior, Anyiaha 9 Louisville B 78-09 75-11 75-11 67-06 FOUL 71-06.50 74-09 FOUL 6 Powell, Anna 12 South Oldham 77-07 75-08 72-04.50 73-06.50 FOUL 72-05 FOUL 75-08 7 Ryan, Holly 10 Mercy Academ 73-10 75-07 68-09 61-00 FOUL 67-02 75-07 72-01.50 8 Bower, Tabi 10 Sacred Heart 72-00 66-05 55-00.50 62-09 66-05 9 Muncaster, Jillian 9 Atherton 65-05 63-05 57-10 FOUL 63-05 10 Middleton, Kate 11 Assumption 58-11 61-00 61-00 54-00 59-02 11 Shanti, Rofyonsta 12 Louisville B 53-05 60-00 60-00 57-05 54-03.50 12 Dobelstein, Maya 11 Eastern 70-03 59-10.50 58-01.50 57-01.50 59-10.50 13 Warfield, Princess 11 Fern Creek 60-03 56-11.50 52-03 FOUL 56-11.50 14 Athoba, Nyandeng 12 Fern Creek 61-10 56-07 56-07 47-04 FOUL 15 Gooden, Grace 9 Oldham Count 72-06 55-06 55-04 54-02.50 55-06 16 Marion, Jordan 12 Eastern 50-05 50-09 47-06 49-10.50 50-09 17 Whittaker, Madison 9 Mercy Academ 45-05 45-00 42-04 45-00 41-00 18 Ferriell, Olivia 10 South Oldham 53-11 39-08 36-03 FOUL 39-08

Event 29 Girls Long Jump High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Mink, Kenna 11 Louisville B 15-06.00 16-03.00 FOUL 15-08 16-01 15-09.50 FOUL 16-03 2 Savage, Ragan 11 Atherton 14-11.25 15-08.00 FOUL 15-02 14-07 14-05 FOUL 15-08 3 Moore, Jayla 12 Louisville B 15-03.00 15-07.00 FOUL FOUL 15-05 15-07 14-03 15-04 4 Bottoms, Keyanna 10 Fern Creek 16-07.00 J15-07.00 15-04 15-02 FOUL 14-05.50 15-03 15-07 5 Sterling, Grace 12 South Oldham J15-07.00 14-10.50 15-02.50 15-02 14-08.50 15-07 15-01.50 6 Despain, Josie 10 Oldham Count 16-06.75 15-02.50 14-11 14-07.50 14-08 15-02.50 FOUL 14-06.50 7 Read, Gracie 11 South Oldham 15-01.00 15-02.00 13-08.50 13-11.50 14-10 13-06 15-02 14-01 8 Grady, Lauryn 12 Assumption 15-09.00 14-08.00 14-02.50 14-07.50 14-08 9 O’Dea, Annie 9 Assumption 15-01.00 14-06.50 13-08.50 14-05 14-06.50 10 Giles, Reece 9 Oldham Count 13-11.00 14-06.00 14-06 13-07.50 FOUL 11 Dailey, Mikayla 9 Mercy Academ 13-11.00 12-08.00 FOUL FOUL 12-08 12 Brown, Achante 12 Eastern 14-01.00 12-02.00 FOUL 12-02 FOUL 13 Freville, Sam 12 Mercy Academ 12-02.75 11-05.00 10-06 11-05 10-10

Event 31 Girls Triple Jump High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Bottoms, Keyanna 10 Fern Creek 37-10.00 36-04.00 34-09 35-00.50 36-04 35-11.50 35-01 36-04 2 O’Dea, Annie 9 Assumption 31-08.50 33-08.50 32-04.50 32-07.50 33-08.50 31-08.50 31-01 FOUL 3 Moore, Jayla 12 Louisville B 32-05.00 32-11.00 30-06 31-06 32-11 30-07 30-00.50 30-09 4 Jackson, Cierra 11 Eastern 32-10.75 31-11.00 FOUL 31-11 FOUL FOUL 31-00.50 31-02 5 Sterling, Grace 12 South Oldham 31-07.00 31-01.00 FOUL 30-04.50 30-06.50 29-03.50 31-01 FOUL 6 Giles, Reece 9 Oldham Count 29-05.25 30-09.00 30-09 FOUL 29-09 28-05.50 29-04 29-01 7 Grady, Lauryn 12 Assumption 28-04.00 29-03.00 26-10 28-02 29-03 28-00.50 28-02 27-01 8 Crosby, Mia 9 Oldham Count 28-04.25 29-02.00 29-02 28-10 29-01 9 Whitlock, Savanna 9 South Oldham 28-02.75 28-02.50 FOUL 27-04 28-02.50

Event 33 Girls High Jump High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Scott, Cierra 12 Sacred Heart 5-02.00 5-00.00 Jumpoff 5’1 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 P P P O O O O XXX 2 Smith, Myia 12 Sacred Heart 5-00.00 J5-00.00 Jumpoff NH 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 P P P O O O O XXX 3 Despain, Josie 10 Oldham Count 5-03.00 J5-00.00 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 P P P P P XO XXO XXX 4 Cissell, Audrey 12 Assumption 4-08.00 4-08.00 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 P P O O O XXX 5 Van Feldt, Alexa 11 South Oldham 4-10.00 J4-08.00 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 P P P XO XXO XXX 6 Warren, Riley 10 Assumption 4-08.00 4-06.00 4-00 4-02 4-04 4-06 4-08 P P O O XXX 7 Bottoms, Keyanna 10 Fern Creek 4-06.00 4-04.00 4-00 4-02 4-04 4-06 P O O X 8 Harold, Lilah 9 South Oldham 4-06.00 J4-04.00 4-00 4-02 4-04 4-06 P O XO XXX 9 Smith, Alexis 12 Fern Creek 4-02.00 4-00 4-02 4-04 XO XO XXX

Event 35 Girls Pole Vault High School ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Willis, Bobbi-Dawn 10 Oldham Count 8-00.00 7-00.00 5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 P P O O XXX 2 Hoover, Paige 9 Eastern 7-00.00 6-06.00 5-06 6-00 6-06 7-00 O O O XXX 3 Robinson, Hannah 11 Oldham Count 6-00.00 6-00.00 5-06 6-00 6-06 O O XXX 4 Burzynski, Sophie 10 Sacred Heart 6-06.00 5-06.00 5-06 6-00 O XXX

Team scores: 1. Oldham County, 119 points; 2. Sacred Heart, 88; 3. Fern Creek, 80; 4. Assumption, 73; 5. Eastern, 50; 6. Ballard, 46; 7. Jeffersontown, 40; 8. Atherton, 31; 9. South Oldham, 21; 10. Mercy, 7.