KSCA postseason awards

Tea Station Asian Bristo is proud to sponsor our softball coverage. You can visit Tea Station Asian Bristo for the finest Asian food at 9422 Norton Commons Boulevard, 40059. Their hours are 11 a.m. to 9 p.m. seven days a week.

The Kentucky Prep Softball Coaches Association has started to release its postseason awards.

Butler coach Brittany Braun has been named Coach of the Year and Mercy’s Lexi Ray has been named Player of the Year in the Sixth Region.

Ballard coach Alan Jones has been named Coach of the Year and his player Allie Skaggs has been named Player of the Year in the Seventh Region.

The All-Academic team has been released too. Here’s a look at the list.

Assumption Connie Douglas Senior 1st Team
Assumption Maggie Metzger Junior 1st Team
Assumption Jordan Ridge Senior 1st Team
Assumption Ashton Dowdy Junior 2nd Team
Assumption Braxton Downs Junior 2nd Team
Assumption Lindsay Espinosa Junior Honorable Mention
Assumption Sydney Young Junior Honorable Mention
Ballard Alivia Sinnott Senior 1st Team
Ballard Taylor Klumb Senior 2nd Team
Ballard Shelby Kelley Senior Honorable Mention
Ballard Kristen Klimesh Senior Honorable Mention
Ballard Zakiya Sizemore Senior Honorable Mention
Christian Academy Sarah Ratterman Senior 1st Team
Christian Academy Riley Sexton Senior 1st Team
Christian Academy Loren Simpson Junior 1st Team
Dupont Manual Ashlyn Zuberer Junior Honorable Mention
Dupont Manual Gracie Pounders Senior 1st Team
Dupont Manual Alexis Skiles Junior 1st Team
Dupont Manual Meryck Hardley Junior 2nd Team
Dupont Manual Taylor Cassin Junior Honorable Mention
Dupont Manual Maddison Ellis Senior Honorable Mention
Holy Cross Maddie Gailor Junior 1st Team
Holy Cross Kailey Reed Senior 1st Team
Holy Cross Maddie Wilson Junior 1st Team
Holy Cross Kadi Weaver Junior 2nd Team
Jeffersontown Savannah Brinley Senior 1st Team
Jeffersontown Shelby Heuser Senior 1st Team
Jeffersontown Katie Phillips Junior 1st Team
Jeffersontown Samantha Cook Junior 2nd Team
Mercy Academy Kennedy Higdon Junior 1st Team
Mercy Academy Mackenzie Newton Junior 1st Team
Mercy Academy Jinhee Walsh Junior 1st Team
Mercy Academy Ryan Ann Hobbs Junior 2nd Team
Mercy Academy Tate Mccormick Senior 2nd Team
Mercy Academy Taylor Mcgowan Junior 2nd Team
Mercy Academy Lexi Ray Senior 2nd Team
Mercy Academy Lexy Wright Senior 2nd Team
Mercy Academy Jill Vorreiter Senior Honorable Mention
North Oldham High School Kaitlyn Kalehuawehe Junior 1st Team
North Oldham High School Anna Maiocco Senior 1st Team
North Oldham High School Brooke Chick Junior 2nd Team
North Oldham High School Ashley Mollak Senior 2nd Team
North Oldham High School Teresa Sakip Junior Honorable Mention
Oldham County Emily Lindell Junior 1st Team
Oldham County Rebecca Messing Senior 1st Team
Oldham County Rebecca Messing Senior 1st Team
Oldham County Elana Ornelas Junior 1st Team
Oldham County Taylor Sheller Senior 1st Team
Oldham County Taylor Sheller Senior 1st Team
Oldham County Abilgale Yocum Senior 1st Team
Oldham County Abilgale Yocum Senior 1st Team
Oldham County Payton Martin Junior Honorable Mention
Sacred Heart Academy Jessica Biernesser Senior 1st Team
Sacred Heart Academy Erica Johnson Junior 1st Team
Sacred Heart Academy Jessica Smith Senior 1st Team
Sacred Heart Academy Kate Black Senior 2nd Team
Shelby Co Haley Vermillion Senior 1st Team
Shelby Co Hannah Webb Senior 1st Team
Shelby Co Anna Abarientos Senior 2nd Team
Shelby Co Jessica Edington Junior 2nd Team
Shelby Co Lauren Heckel Junior Honorable Mention
South Oldham Hailee Bates Junior 1st Team
South Oldham Anna Taylor Junior 1st Team
South Oldham Mikayla Benson Junior 2nd Team
Spencer County Krista Holt Senior 1st Team